Filmy na długie wieczory – moje Best of the best

Deszczowy listopad i perspektywa nadchodzącej zimy, a co za tym idzie dłuuugich wieczorów spędzonych pod ciepłym kocem z kubkiem gorącej czekolady skłoniła mnie do zestawienia mojej subiektywniej listy filmów na nadchodzące dni. Ze względu na czas nie jestem kinomaniaczką, ale gdy tyko znajdę chwilkę staram się nadrabiać zaległości. Rzadko oglądam telewizję, ale lubię, kiedy “coś leci w tle”. I to coś, to zazwyczaj filmy. Nie każdy sprawia, że siadam przed ekranem i uważnie śledzę akcję. Ale są też takie produkcje, do których namiętnie wracam, choć znam je na pamięć. I tak naprawdę bardzo często sama nie potrafię wyjaśnić ich fenomenu, dlaczego są moimi faworytami. Może, któryś z poniższych filmów umili Wam chłodny wieczór 🙂

sweetmommylifefilmynmw“Narzeczony mimo woli” to numer jeden na wieczór we dwoje. Pamiętam, kiedy po raz pierwszy oglądaliśmy tę komedię. W kinie. W Darłowie. Pracowaliśmy wtedy na plaży i któregoś dnia wracając już na kwaterę stwierdziliśmy, że dzisiaj idziemy do kina zamiast wypożyczalni (która zresztą miała spore zaplecze DVD). To był strzał w dziesiątkę. Choć na sali kinowej nie byliśmy z Miśkiem jedyni, to tylko nas było słychać. Do tej pory śmiech wzbudzają w nas te same sceny! I fenomenalna postać Babci, grana przez Betty White. Sama para głównych aktorów Sandra Bullock i Ryan Reynolds to świetny duet. Bez przesładzania i z humorem. I koniecznie obejrzyjcie do końca. Gwarantuje, że ostatnie sceny nie pozwolą Wam siedzieć cicho, gdy usłyszycie złote myśli Ramona: “Po tym jak pije coca cole myślę, że jest dobrą tancerką.” “A jaki związek ma picie coca coli z tańcem?” “Przepraszam, nie rozumiem pytania” .

sweetmommylifefilmypstJak już robi mi się tak baaardzo tęskno do wakacji (czyli dosyć często) lubię popatrzeć na piękne plenery z filmu “Pod słońcem Toskanii”. A że Włochy są wyjątkowo bliskie mojemu sercu to i ten film jest dla mnie wyjątkowy. Remont domu w Toskanii (moje marzenie) z polską ekipą budowlaną – brzmi ciekawie? 🙂

sweetmommylifefilmyjmkKolejny film o zmienianiu swojego życia, drugiej szansie z daleka od tego, co znamy, na nowym terytorium. “Jedz, módl się, kochaj” to pełna refleksji podróż bohaterki przez trzy kraje Włochy (znowu), Indie (zawsze ten kraj mnie fascynował) i Bali (mój cel na następne wakacje). Podróż nie tylko przez kraje same w sobie, a raczej ich kulturę i to, co z niej najcenniejsze. Podróż w głąb siebie, bo przecież podróże kształcą. Nie taka lekka historia z dobrą obsadą i morałem.

sweetmommylifefilmypnssPozostajemy w temacie dobrej kuchni (i jakby nie było podróży trochę też). “Podróż na sto stóp” to francusko-hinduska historia nie tylko o gotowaniu, ale przede wszystkim o marzeniach i ich spełnianiu. Ten film od niedawna trafił na moją listę ulubieńców. Najpierw obejrzałam go w samotności, szukając kuchennych inspiracji (taaak, skończyło się na siedzeniu z drewnianą łyżką przed tv 😉 ). Przekonałam Miśka, że warto poświęcić mu czas. Zainteresował się szybko jako że jest motyw emigracyjny. Teraz sam poleca go swoim kolegom. Dobry film o wielkiej kuchni i wielkich kucharzach.

sweetmommylifefilmybatModowy szlak to częsty motyw, który skłania mnie do wyboru takiego, a nie innego repertuaru na samotny wieczór przed ekranem. “Śniadania u Tiffany’ego” nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Klasyk! I klasa – Audrey Hepburn. Film z 1961 roku, który pozostaje inspiracją i dla współczesnych fashionistek. Jeśli jeszcze go nie widziałaś, koniecznie musisz nadrobić zaległości!

sweetmommylifefilmydusup“Diabeł ubiera się u Prady” to pozycja, która zjednuje mnie  z trzech powodów, a raczej z powodu trzech kobiet – w końcu to film o kobietach. Po pierwsze – Meryl Streep. Po drugie – Anna Wintour. Po trzecie – Pat Field. Pierwsza jest świetną aktorką; chyba nie ma roli, w której nie potrafiłaby się odnaleźć, więc jej kreacja i w tym filmie pogłębia moją sympatię do jej kunsztu aktorskiego. Druga to legenda za życia! Choć film to ekranizacja powieści Laury Weisberger o tym samym tytule, nie można pominąć inspiracji  Anna Wintour – naczelną redaktor amerykańskiego Vogue, guru świata mody. W filmie nie mamy Vogue tylko Runway. I nie mamy Anny tylko Mirande. To i tak utożsamia się go jako obraz Zimnej Królowej Mody. I Pat Field – świetna stylistka, przy której możemy liczyć na dużą dawkę fantastycznej mody z najwyższej półki.

sweetmommylifefilmycocoKolejny obraz kobiety ze świata mody – Coco Chanel i film o takim samym tytule. To nic innego jak próba biografii słynnej projektantki, która zrewolucjonizowała świat mody. Sama postać Coco Chanel nie należy do moich ulubionych, ale nie mogę jej odmówić smaku – niekwestionowana ikona stylu i ze względu na to (czyli znowu moda) co jakiś czas powracam do tego filmu jako źródła inspiracji.

sweetmommylifefilmypsily “P.S. Kocham Cię”. Tkliwa historia wdowy, która usiłuje rozpocząć nowe życie, nie chcąc żegnać się ze starym. Niezwykle romantyczna historia. Nie obędzie się bez chusteczek…

sweetmommylifebestsjpTeraz może nie o konkretnym filmie, ale o aktorce, która jest synonimem mody. Tak się składa, że jej bohaterki zawsze są źródłem inspiracji dla fashionistek z całego świata. Mowa o Sarze Jessice Parker. Sama aktorka jest ciekawą postacią. Zakochana w modzie i … w szpilkach. Ostatnio nawet weszła do sprzedaży jej autorska kolekcja bucików 🙂 Może to wyczucie smaku wynika z wieloletniej pracy na planie ze stylistką Patricia Field… (tą samą, która pracowała przy filmie “Diabeł ubiera się u Prady”). Mam wrażenie, że bez względu na rolę nowojorski styl Sarah Jessica Parker pozostaje praktycznie bez zmienny. Jak dla mnie filmy z jej udziałem zawsze są dobrym wyborem, kiedy poszukuję pomocy na modowym polu.

 

← Previous post

Next post →

2 Comments

  1. Tylko 2 nie widziałam, ale brzmią ciekawie😊

Dodaj komentarz