Jestem w ciąży… i co dalej?

Moja ciąża była dla nas miłym zaskoczeniem (po 6 latach małżeństwa). Na początku byłam przerażona. “Świeży” w Holandii, bez języka, po przepracowanych sześciu miesiącach, z umową o prace na rok… Cudownie było skorzystać z doświadczenia Koleżanek – Matek, które swoje ciąże prowadziły w NL. Informacja o ciąży to dla większości sprawa radosna, ale jak ją przekazać Pracodawcy? Ja uczyniłam to bezzwłocznie! Mój Pracodawca zaoferował mi stanowisko pracy odpowiednie do mojego nowego stanu. Jednak po paru dniach okazało się, że moje samopoczucie jest na tyle złe, że nawet nie byłam w stanie wykonywać tego zajęcia, więc Przełożony zgłosił mnie do UWV (na prośbę Pracodawcy złożyłam w biurze oświadczenie o ciąży i moich predyspozycjach zdrowotnych z Verloskundigenpraktijjk). Chorobowe wypłacano mi przez cały okres ciąży. Po drodze odebrałam kilka telefonów z zapytaniem “jak się pani czuje?” i zapowiedzią kontrolnej wizyty lekarza w domu, do której w konsekwencji nie doszło.   Skoro wspomniałam o Verloskundigenpraktijjk jest to Biuro Położnych, które w Holandii prowadzą ciąże. Ginekolog pojawia się dopiero w momencie jakiś komplikacji. Wszystkie wizyty składamy u położnych. Przy pierwszej przeprowadzany jest”wywiad środowiskowy” o chorobach w rodzinach itd. W 20 tygodniu ciąży czekają Was badania prenatalne, w trakcie których poznacie płeć dziecka, jeśli tylko oczywiście będziecie chcieli. Przed porodem musicie także zgłosić się do domowej opieki poporodowej Kraamzorg, której pomoc docenicie w najbardziej gorącym okresie Waszego życia 😉 W jednym z następnych postów w tym cyklu opowiem Wam o mojej współpracy z Kraamzorg  Midden Nederland. Powodzenia!

like

sweetmommymamawholandii4791

sweetmommymamawholandii4819

sweetmommymamawholandii4859

sweetmommymamawholandii5042

← Previous post

Next post →

11 Comments

 1. Małgosia

  Witaj,

  powiedz mi proszę w jakim języku porozumiewałaś się z lekarzami, położnymi, czy miałaś dostęp do tych specjalistów w j.polskim? Pzdr, M.

  • Witaj. Pomocą służyła mi moja Przyjaciółka i często tłumaczyła przez telefon. Przy mniej “poważnych” wizytach porozumiewaliśmy się w języku angielskim. Raz skorzystaliśmy też z pomocy postronnego tłumacza przysięgłego, kiedy musiałam podjąć ważne decyzje dotyczące ewentualnych komplikacji.

 2. Witam, jestem w ciazy i takze pracodawca nie jest w stanie zapewnic mi pracy, pracuje przez agencje i moje pytanie brzmi , jaka kwote na miesiac wyznacza uwv dla kobiety w ciazy? I czy nalezy sie ona do konca ciazy ? Bardzo prosze o odpowiedz

  • JA otrzymywałam 100 procent wynagrodzenia. I na chorobowym byłam praktycznie przez całą ciążę. Co miesiąc miałam telefoniczne zapytanie o samopoczucie i tak nic nie zmieniło się do końca ciąży. Pieniążki otrzymywałam na konto co tydzień, tak jak wcześniej wypłatę.

 3. Magdalena

  Witam.Będąc w ciąży zostałam zwolniona i skierowana przez mojego pracodawce do UWV. Stan mojego zdrowie nie pozwalał na wykonywanie tej samej pracy co miało miejsce przed ciążą. Minął już miesiąc a ja cały czas oczekuje na wezwanie lekarskie , będąc bez jakichkolwiek dochodów.
  Czy ktoś może mi objaśnić jak przebiega taka komisja , ile czasu trzeba czekać na wezwanie ?

  • Kochana,jak wspomniałam na początku cyklu “Mama w NL” dzielę się z Wami SWOIM doświadczeniem. Kiedy ja zaszłam w ciążę mój Pracodawca również nie miał pracy odpowiedniej do mojego stanu i samopoczucia, więc zgłosił mnie do UWV. On mnie zgłosił, ja w tej sprawie nic nie robiłam. Po tygodniu dostałam list, ile UWV będzie mi wypłacać pieniążków itd. Co miesiąc dzwoniono do mnie z zapytaniem o samopoczucie. Nie miałam żadnej wizyty lekarskiej.
   Proponuję upewnić się, czy Twój Pracodawca zgłosił Cię w ogóle do UWV?

 4. Witam serdecznie. Znalazłam bloga, którego Pani prowadzi.
  Mam pytanie dotyczące ciąży w Holandii. Mianowicie chciałabym się dowiedzieć jak wyglądały wizyty u położnej, czy od 20 tygodnia ciąży miała Pani robione usg jeśli tak to jak często, czy robili Pani jakieś badania typu glukoza badania krwi, moczu itd. Martwię się ponieważ jestem w 26 tygodniu ciąży, a szczerze mówiąc zrobili mi tylko badanie grupy krwi dostałam skierowanie od położnej i u rodzinnego robiłam badanie moczu ponieważ miałam zapalenia. Od 20 tygodnia ciąży nie miałam zrobionego usg bo niby nie można. Proszę napisać jak u Pani to wszystko wyglądało. Będę bardzo wdzięczna za informacje. Pozdrawiam Klaudia.

  • Witam i serdecznie Gratuluję! To prawda, że w NL nie przepadają za zbyt częstymi badaniami USG. W trakcie ciąży, która przebiega prawidłowo przeprowadza się 3-4 badania. Po badaniach w 20 tygodniu, ja zobaczyłam Nicolas’ka dopiero w 34 tygodniu. Myślę, Kochana, że jeżeli Twoja ciąża przebiega bez komplikacji to wszytsko jest w porządku. Dbaj o kontakt z lekarzem rodzinnym, jeśli masz problemy z pęcherzem itp. Życzę powodzenia i służę pomocą 🙂

 5. wow, dobry post.

 6. Od nastepnego poniedzialku rozpoczynam odchudzanie, kto się odchudza ze mna?

  Wyszperalam w internecie dobry plan na schudniecie, wygoglujcie
  sobie – Jak szybko schudnąć Kamidoni zaleca

 7. Myślę,że warto jeszcze dodać parę sugestii. ale na pierwszą chwilę artykuł jest wyczerpujący.

Dodaj komentarz